Trudno wyobrazić sobie obecną rzeczywistość bez terminali płatniczych. To właśnie one umożliwiają płatność bezgotówkową realizowaną na wiele sposobów: przy pomocy karty, smartfona czy z użyciem BLIK. Co warto wiedzieć o terminalach kart płatniczych?
W jaki sposób działają terminale płatnicze?
Transakcja przy użyciu terminali realizowana jest wyjątkowo szybko i sprawnie. Urządzenie odczytuje i pobiera dane z karty lub urządzenia mobilnego (smartfona, smartwatcha), a następnie przekazuje je do centrum autoryzacyjnego. Następnie transakcja jest procesowana i wysyłana do banku. Po uzyskaniu zgody, płatność może zostać sfinalizowana, a na terminalu pojawiają się odpowiednie komunikaty. Co istotne, pojawia się również możliwość wydrukowania potwierdzenia płatności.
Terminal kart płatniczych – najpopularniejsze rodzaje
Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka różnych rodzajów terminali płatniczych. Dzięki temu można najlepiej dopasować urządzenie do branży i codziennych potrzeb.
Terminale stacjonarne – sprawdzone i użyteczne
Do użytkowania terminali stacjonarnych niezbędny jest przede wszystkim stały dostęp do prądu oraz lokalnego internetu. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się w sklepach, punktach usługowych czy hotelach gdzie obsługa klienta następuje przy ladzie. Ponadto można zintegrować je z pin padem lub systemem kasowym.
Terminale przenośne (mobilne) – płatności bez ograniczeń
Urządzenia mobilne wyposażone są w wytrzymałą baterię oraz udoskonalone systemy komunikacji. Do działania niezbędna jest karta SIM jednego z operatorów telefonii komórkowej. W trakcie instalacji serwisant dobiera operatora sprawdzając zasięg GSM jakim dysponują poszczególni operatorzy na wybranym obszarze. Terminale przenośne wykorzystuje się w firmach, gdzie liczy się dotarcie bezpośrednio do klienta. Można je znaleźć również w restauracjach, w których rachunek jest przynoszony gościom lub w usługach kurierskich, korzystają z nich również taksówkarze.
Terminale softpos – coś więcej niż klasyczny terminal
Terminale płatnicze typu softpos są nowoczesnymi urządzeniami o charakterze aplikacji. Można zainstalować je na smartfonie lub tablecie i dzięki komunikacji NFC w taki sposób przyjmować płatności bezgotówkowe. Największą zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności dzierżawy bądź kupna klasycznego terminala oraz oszczędność i ekologia wynikająca z wyeliminowania papierowych potwierdzeń transakcji. Terminale softpos są najchętniej wybierane przez przedsiębiorców i freelancerów, którzy korzystają z urządzenia w różnych częściach kraju.
W tym miejscu warto wspomnieć o możliwości integracji takiego terminala z różnego rodzaju aplikacjami do sprzedaży i zarządzania. Jednym z takich najnowszych rozwiązań jest Smart Delivery Track®. Jest to nowoczesny system stworzony dla właścicieli gastronomii, którego jednym z funkcji jest przyjmowania płatności kartowych. Pozwala on ponadto na synchronizację z oprogramowaniem sprzedażowym i rozliczanie kierowców w czasie rzeczywistym. Oprócz tego spełnia wiele dodatkowych funkcji, między innymi umożliwia monitorowanie każdego zamówienia, szacuje przewidywany czas dostawy, dostarcza licznych zestawień oraz znacznie usprawnia codzienną pracę.
Terminale kart płatniczych to coś więcej niż płatność bezgotówkowa
Obecnie wiele terminali kart płatniczych oprócz swojego docelowego zadania, pełni również wiele innych funkcji. Umożliwiają między innymi cashback, a także doładowania telefonu i prepaid. Przy ich pomocy można obsłużyć również karty flotowe i lojalnościowe, a także przewalutować transakcję.
Dlaczego warto wprowadzić terminale płatnicze do swojej działalności?
Korzystanie z terminali kart płatniczych jest przede wszystkim wygodne, szybkie i bezpieczne, co zdecydowanie ułatwia codzienną pracę. Nowoczesne rozwiązania dają przedsiębiorcom przewagę na rynku oraz pozwala kreować lepszy wizerunek przedsiębiorstwa, a to z kolei przekłada się na większą ilość klientów i większe obroty.