CZY POLSKI ŁAD WYMUSI KONIECZNOŚĆ WYMIANY TERMINALI PŁATNICZYCH?

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.
25 listopada 2021

Rząd PiS zapowiedział, że w ramach Polskiego Ładu, dzięki integracji kasy fiskalnej z terminalem płatniczym, umożliwi fiskusowi kontrolę nad płatnościami dokonywanymi kartą. Pojawiają się jednak liczne wątpliwości – czy użytkowane obecnie terminale będą spełniały kryteria umożliwiające ich integrację z kasami? Co z transakcjami dokonywanymi w dostawie u klienta? 

Integracja kasy z terminalem, a wymiana terminali płatniczych

Od 1 lipca 2022 roku przedsiębiorcy przyjmujący płatności kartą będą zobowiązani – na podstawie art. 19a ust. ustawy Prawo przedsiębiorców – do integracji kasy fiskalnej z terminalem płatniczym, która ma zagwarantować połączenie kasy rejestrującej z Centralnym Repozytorium Kas. Obowiązek integracji urządzenia rejestrującego z terminalem obejmie wyłącznie przedsiębiorców posiadających kasy fiskalne online, a dokonana integracja umożliwi organom podatkowym bezpośredni wgląd do otrzymanych płatności bezgotówkowych przez sprzedawcę. Tymczasem przedsiębiorcom, którzy mimo obowiązku nie połączą kasy online z terminalem, będzie grozić kara w wysokości 5 tys. zł. Będzie to wynikać z art. 111 ust. 6kb ustawy o VAT.

Czy wymiana terminali płatniczych będzie nowym kosztem przedsiębiorców?

O ile nie ma problemu z kasami online, bo są to nowe urządzenia (termin wymiany tych urządzeń dla wielu branż upłynął z końcem 2020 roku) i tzw. protokół FROB musi być wgrany w każdym takim urządzeniu, o tyle kłopot pojawia się z terminalami płatniczymi, w odniesieniu do których ustawodawca nie narzucił takiego wymogu technicznego. Wiele terminali nie posiada więc takiego protokołu. Co gorsza, w części z nich nie da się tego zrobić poprzez zwykłą aktualizację (bez wymiany sprzętu).
Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji twierdzi, że skala przedsięwzięcia jest tak duża, że operatorom płatności zajmie to dużo więcej czasu niż do końca czerwca 2022 r.
Dla porównania: dostosowanie terminali płatniczych do wymogów unijnej dyrektywy w zakresie usług Dynamic Curency Convert (DCC- płatność w walucie karty) zajęło aż dwa lata.
Po szybkiej analizie okazuje się jednak, że problem z integracją może się pojawić również w przypadku tych terminali, które aktualnie posiadają protokół FROB. Chodzi o to, że nawet jeżeli termin i kasa obsługują ten  protokół, to mogą nie mieć wspólnego interfejsu komunikacyjnego, za pomocą którego można by przeprowadzić integrację.
Pan Stefan Kamiński stoi na stanowisku że wyznaczony przez ustawodawcę termin 1 lipca 2022 r. jest w rzeczywistości nierealny.
Integracja kasy z terminalem będzie sporym problemem dla przedsiębiorców. Niewykluczone, że potrzebne będzie nowe urządzenie. Zmiany przewidziane w Polskim Ładzie mogą więc spowodować, że przedsiębiorca będzie musiał zawrzeć nową umowę na terminal (który będzie można zintegrować z kasą fiskalną), ale nadal, jeżeli nie będzie mógł odstąpić od dotychczasowej umowy, będzie musiał płacić za poprzedni terminal (który nie ma takiej opcji). Najczęściej przedsiębiorcy korzystają z terminali płatniczych na podstawie umów długoterminowych.
Istnieją zatem przesłanki mówiące o tym, jeżeli ustawodawca nie wycofa się z tego pomysłu lub nie odroczy go w czasie, to wielu przedsiębiorców poniesie dodatkowe koszty. Wiele w tym zakresie zależeć będzie również od dostawców terminali kart płatniczych ich podejścia do powyższego problemu.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Ustawodawca przewiduje wdrożenie obowiązku integracji kasy fiskalnej z terminalem płatniczym od 1 lipca 2022 roku. Na dzień publikacji nowelizacja ustawy o PIT, CIT oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1532) – została przyjęta przez Sejm i skierowana do Senatu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.