Rząd PiS zapowiedział, że w ramach Polskiego Ładu, dzięki integracji kasy fiskalnej z terminalem płatniczym, umożliwi fiskusowi kontrolę nad płatnościami dokonywanymi kartą. Pojawiają się jednak liczne wątpliwości – czy użytkowane obecnie terminale będą spełniały kryteria umożliwiające ich integrację z kasami? Co z transakcjami dokonywanymi w dostawie u klienta?
Integracja kasy z terminalem, a wymiana terminali płatniczych
Od 1 lipca 2022 roku przedsiębiorcy przyjmujący płatności kartą będą zobowiązani – na podstawie art. 19a ust. ustawy Prawo przedsiębiorców – do integracji kasy fiskalnej z terminalem płatniczym, która ma zagwarantować połączenie kasy rejestrującej z Centralnym Repozytorium Kas. Obowiązek integracji urządzenia rejestrującego z terminalem obejmie wyłącznie przedsiębiorców posiadających kasy fiskalne online, a dokonana integracja umożliwi organom podatkowym bezpośredni wgląd do otrzymanych płatności bezgotówkowych przez sprzedawcę. Tymczasem przedsiębiorcom, którzy mimo obowiązku nie połączą kasy online z terminalem, będzie grozić kara w wysokości 5 tys. zł. Będzie to wynikać z art. 111 ust. 6kb ustawy o VAT.
Czy wymiana terminali płatniczych będzie nowym kosztem przedsiębiorców?
Kiedy przepisy wejdą w życie?
Ustawodawca przewiduje wdrożenie obowiązku integracji kasy fiskalnej z terminalem płatniczym od 1 lipca 2022 roku. Na dzień publikacji nowelizacja ustawy o PIT, CIT oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1532) – została przyjęta przez Sejm i skierowana do Senatu.